2010-05-24
Fazer leipoo uudet herkut kesään
Fazer Leipomot tuo kesään uuden, herkullisen Uuniomenahyvän, mehevät ja runsaskuituiset Fazer Alku -leivät sekä pikkuväelle Fazer Vilpuri Pikkuruis -leivän.
Valtavan terveellinen Pikkuruis
Fazer Vilpuri Pikkuruis on terveellinen ja hauskanmuotoinen leipä lasten makuun. Siinä on kuitua huimat 15 %. Kuitu tulee 100-prosenttisesta täysjyvärukiista, jossa on tallessa jyvän kaikki hyvät osat, vitamiinit ja kivennäisaineet. Fazer Vilpuri Pikkurukiin maku on mukavan mieto ja se hellii pientä vatsaa. Hauskat muodot − kala, auto, neliapila ja sydän − houkuttavat lasta nappaamaan leipäpalan suuhun. Se on lisäaineeton ja suolaakin siinä on vain 0,7 %. Kaikille Fazer Vilpuri-tuotteille on myönnetty Sydänmerkki.

Fazer Alku Kaurakolmio ja Moniviljakolmio
Rauhassa levännyt Alku-taikina on nyt leivottu myös herkullisten sämpylöiden muotoon. Kolmioiksi
murrettavat kauniit sämpylät ovat hyvä alku aamuun ja näyttävä lisä kattaukseen.
Fazer Alku Kaurakolmio on pehmeä makuelämys jyvillä ja siemenillä. Se on runsaskuituinen (6,6 %) ja säilöntäaineeton.
Fazer Alku Moniviljakolmio taas saa täyteläisen makunsa usean viljan, jyvän ja siemenen yhdistelmästä. Leipä on runsaskuituinen (7,5%) ja säilöntäaineeton.
Leipä pysyy mehevänä pitkään, koska sämpylät ovat kiinni toisissaan. Neljän kappaleen pakkauskoko sopii pienillekin perheille.
Uuniomenaa kesäisiin kahvipöytiin
Fazer Sokerileipurin Uuniomenahyvä (250 g) on menestystä saaneen Vadelmahyvän pikkusisko, Sokerileipuriperheen uusin jäsen. Ihana uuniomenan maku sopii kesäisiin kahvipöytiin. Pakkaus vastaa kuluttajien toiveeseen pienemmistä pitkoista.