• FC_klassikkopussit_620x400.jpg
  • FC_tummasuklaapaaryna_620x4.jpg
  • FC_salmiakkisuklaapat_620x4.jpg
2011-08-16

Syyskuun uutuusmakeisia Fazerilta

Juhla huipentuu − klassikot pukeutuvat historiaan

Fazer täyttää 120 vuotta 17. syyskuuta. Juhlan kunniaksi kääreellisten makeisten aateli pukeutuu juhla-asuun. Seitsemän klassikon sarjaan kuuluu itseoikeutetusti Fazerin vanhin edelleen myynnissä oleva makeinen Pihlaja vuodelta 1895. Muita klassikkomakuja ovat rakastettu Kiss-Kiss (1897), Liquer Fills (1900), Fazerin Parhain (1935) sekä Marianne (1949), Omar (1957) ja Marianne Toffee (1973).

Näitä herkkuja ei olisi ilman rohkeaa nuorta Karl Fazeria, joka uskoi unelmaansa ja halusi tarjota aivan uudenlaisia makuelämyksiä suomalaisille. Myös juhlapussi kunnioittaa yhtiön pitkää historiaa: kauniissa paperikääressä on kuvattuna vanha valokuva Kluuvikadulta, josta Fazerin tarina alkoi sekä Karl Fazerin rakkauskirje vaimolleen Bertalle.  

Fazer Tumma suklaa saa ensimmäisen makuparin

Tumma suklaa on viime vuosina valloittanut suomalaisten sydämet. Fazerin Tumma Suklaa 200 (g) kuuluu pehmeällä maullaan suomalaisten suosikkeihin. Nyt Fazer Tumma suklaa saa rinnalleen uudenlaisen makuelämyksen: Fazer Tumma suklaa, päärynä ja manteli (200 g).  Raikkaat päärynäpalat kera lohkottujen manteleiden yhdistyvät herkullisesti tumman suklaan kanssa.

Rakastettu salmiakkisuklaa vihdoin patukkana

Fazerin salmiakkisuklaa otettiin innolla vastaan, kun se lanseerattiin vuonna 2007. Nyt fanit voivat hankkia päivän piristykseksi uuden Fazer Salmiakkisuklaapatukan (42 g). Salmiakkipatukassa on runsaasti herkulllista salmiakkitäytettä. Suolainen ja makea kutkuttavat suloisesti makuhermoja.

Uutuudet saapuvat kauppoihin syyskuun alussa.

Kuvat: www.fazer.fi/kuvapankki >press/toukokuun 2011 uutuudet